Kitap

Bu sayfada Meraklı Kedi’nin okuduğu kitaplara yer verilmiştir.

Sohbet Sanatı

(Debra Fine – Arıtan Yayınevi)

Debra Fine sohbet sanatı

Sohbet etmeyi bilmiyor musunuz? 🙂

İnsanlar arası iletişim, geleneksek adı ile sohbet modern insanın en büyük sorunu. Hele ki yeni tanıştığımız yabancılarla. Bilindiği gibi sohbet, başarılı bir iş yaşamı, aşk ilişkisi ve sosyalleşmek için en büyük güç. Bir toplulukta ya da iki kişi arasında söze ilk başlayan, bir konu etrafında akıllıca konuşan her kişi herkes tarafından ilgi görür. Yani başarının anahtarı sohbetten geçiyor.

Açıkça söylemek gerekirse ben iyi bir iletişimciyim, zaten uzmanlık alanım da bu. Kanyon’da, Remzi Kitapevi’ne dolaşırken gözüme takılan Sohbet Sanatı kitabı yüzümde hafif bir gülümsemeye neden oldu. Sohbet Sanatı, benim en çok merak ettiğim konu olan “İnsanlar neden konuşmaz, sohbetleri neden kötüdür” sorularının yanıtlarını bulmamı sağladı. İçindeki komik hikayeleri okuduğumda çok eğlendim 🙂 Teknikleri biraz yapay olsa da eğer sohbeti kötü, çekingen ve toplum içinde konuşma performansı düşük olan birisi iseniz tavsiye ederim, size ufuk açabilecek bir kitap.

Zamanın Ötesindeki Deha Nicola Tesla

(Margaret Cheney – Aykırı Yayınları – Biyografi)

nicola tesla biyografi

Sıradışı bir yaşam ve hayal gücü Nicola Tesla

Amerika’da “İcatlar Çağı” olarak nitelendirilen 19. yüzyılın sonunda yaşamış, kelimenin tam anlamıyla bir deha olan Nicola Tesla’nın hayat hikâyesi bizim Yeşilçam filmlerini aratmayacak entrika ve mucizelerle dolu. Yakın arkadaşı ve en ezeli rakibi Thomas Edison ile aralarındaki ilişki filmlere konu olacak cinsten.

Zamanın ötesinde bir hayal gücü

Sıradışı bir insanın hayatına konuk olurken kaç kez şaşırdığımı ben bile unuttum. Beni etkileyen en çok Nicole Tesla’nın hayal gücü ve bunu başarmadaki azmi oldu. Bugün ışıl ışıl şehirleri, dinlediğimiz radyoyu, bilgisayarları ve daha bir çok elektronik aletin gelişimini Nicola Tesla’ya borçluyuz. Delilik ile deha arasında gidip gelen, hayatın kendisine türlü oyunlar oynadığı ve yaşamı boyunca otel odalarında kalan Nicola Tesla’nın biyografisini mutlaka okuyun. Dünyayı değiştirmek, yeteneğinizi patlatmak ve düşlerinizi gerçekleştirmek için.

Büyümenin Türkçe Tarihi

(Murathan Mungan’ın Seçtikleriyle – Metis Edebiyat – Hikaye)

murathan-mungan-kitap

Murathan Mungan yazarların çocuklukları ile sizi büyüdüğünüz ana götürüyor!

Murathan Mungan, yazarların çocukluk dönemine ışık tutarak, “büyüme” anının ve insan yaşamının en önemli devriminin gelişmesine yardımcı olan hikayelerin derlemesini yapmış. Yazarları büyüten hikayeleri ve yazarının ağzından insan olarak büyümenin nasıl bir gelişim izlediğini yaşanmış sıcak hikayelerle tatlı tatlı anlatıyor size kitap. Hikayeleri ve onların etkilerini okudukça kendi çocukluğunuza bir yolculuk yapıyor, deneyimlerinizi bir de büyümek kavramı üzerinden derin bir duygu sağnağı eşliğinde irdeliyorsunuz. Bir anlamda kitabı okurken yeniden büyüyorsunuz.

Kitapta okudukları bir hikayenin kendi yaşamlarına, çocukluklarına ve edebiyatın insan üzerindeki etkilerine dair yazıları olan yazarlar Füsun Akatlı, Cemil Kavukçu, Ayfer Tunç, Fatih Özgüven, Sema Kaygusuz, Necati Güngör, Sırma Köksal, Hasan Ali Toptaş, Selim İleri, Jaklin Çelik, Nurdan Gürbilek.

Türk edebiyatının en iyi hikayecileri bir arada!

Bu yazarların hayatına etki eden hikayeler ve yazarları da şöyle: Refik halit Karay (Eskici), Sait Faik (Bir Bahçe – Mahalle Kahvesi), Orhan Kemal (Çikolata) Ömer Seyfettin (Kaşağı), İlhan Tarus (Bir Kasabanın Ruhu), Sabahattin Ali (Ayran – Hanende Melek), Vüs’at O. Bener (Havva), Osman Şahin (Beyaz Öküz), Cihat Burak (Kin), Oğuz Atay (Babama Mektup)

Punk Bilim

(Dr. Manjir Samanta – Laughton) (Ganj Yayınları)

manjir-samanta

Hayatımızda açıklayamadığımız şeyler Punk Bilim'de

Ön kapağında yer alan “Ruh ve Madde Yeniden Buluşuyor” ve “Tanrının Zihninin İçine Bakmak” sloganları kitabı özetliyor. Bilimin bugün ezoterik gelişmeleri açıklayabilecek seviyeye geldiğini belirten yazar Manjir Samanta, yapılması gerekenin bilimin birçok dalını birleştirip bu konulara eğilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu anlayış bilimde radikal bir ses olarak günden güne taraftar topluyor ve 21. yüzyılda insan bilincini akıllı bir evrenin tam kalbine yerleştirerek bir devrim gerçekleşecek. Kitapta kuantum teorisinin evrendeki bilinmeyenleri, geçmişteki mucizeleri ve günlük yaşamımızda bilimsel yollarla açıklayamadığımız deneyimleri, olayları ve kavramları açıklayan Punk Bilim’in bir başlangıcı olarak gösteriliyor. Hayatın ne olduğuna farklı bir gözden bakmak, bilim – insan – toplum – din ilişkisini görmek ve belki çoğu kısmını göremeyeceğimiz geleceğin nasıl olacağına dair ip uçlarını görmek isteyenler için ideal bir kitap.

 

İblisin Kıblesi

(Cengiz Özakıncı – Otopsi Yayınları – Politik Siyasi – Yakın Tarih)

cengiz özakıncı ve iblisin kıblesi

İblisin Kıblesi

Cengiz Özakıncı; Türkiye – Amerika ilişkilerine, Amerikan emperyalizminin ülkemize adım adım nasıl yerleştiğine, türban sorununun sorun olarak ilk çıkış kaynağına, Usame Bin Ladin ve Amerika’nın sıkı ilişkilerine ve birçok politik konuya ayrıntılı bir araştırma ile ortaya koymuş. Günlük politikanın, gizli ilişkilerin, siyasetin ve uluslararası ilişkilerin boyutlarını ve tarihsel gelişimini merak edenler için şiddetle tavsiye ederim.

Bilinenden Kurtulmak

(Jiddu Krishnamurti – Omega Yayınları – Felsefe)

bilinenden kurtulmak

Hayatınıza açılan derin bir bakış açısı Bilinenden Kurtulmak

“Otoriteyi reddedebiliyor musunuz? Reddedebiliyorsanız, nesillerdir içinizde taşıdığınız yanlış bir şeyden kurtulmuşunuz demektir.”

Düşünce dünyanızı altüst edecek bir kitap. Bu güne kadar duyduklarınızı derinleme analiz eden, onları kolay anlaşılır ve idrak edilebilir bir seviyede size sunan bir kitap. Toplumu, insanları, hayatı, insan ruhunu, duyguları, dini, tanrıyı anlamak adına… Otoritenin kölesi olmuş bizlere aynan tutan bir yapıt. Çıplak bir gerçekle yüzleşmek için mutlaka okunmalı. Hayatını kökten değiştirmek isteyenlere şiddetle tavsiye edilir.

Reklamlar

One response to “Kitap

  1. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okumuştum. İnsan düşüncesine çok faklı bir yaklaşımı var. Ancak bildiklerimizden kurtulduğumuzda özgür kalabiliriz, cümlesi sanırım kitabın ana fikri olarak söylenebilir. Keyifli bir kitap.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s