Kurguladıgımız yapay hayat!

İnsan mutsuz ve kurgu hayat

Kurgu – hayat iliskisi

Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim, insan mutsuz çünkü yapay bir dünyada yaşıyor. Doğaya baktığımızda olağan bir akış görürüz, sürprizlere, aşırılıklara ya da gerçek dışı olanlara yer yoktur. Bu durum sıkıcı gibi gözükse de en azından insanın ürettiği saçmalıkların yanında huzur veren bir tarafı da vardır.

Oysa insan tamamen kendi hayal gücü, korkuları, zihnini doldurduğu fikirleri ve duyguları ile bu dünyaya ait olmayan, hatta vücudun yabancı bir virüsü reddetmesi gibi garip uygulamalarla dolduruyor. Yetilerini insana ve doğaya uygun olmayan sistemlerin inşası için kullanıyor. Örneğin şehirler inşa ediyor, yönetim sistemleri icat ediyor, araçlar tasarlıyor, teknoloji ile hayatı kolaylaştırdığını savunuyor. Sanat denilen bir şey var ediyor ve bunu gerçeğin yerine koyarak yaşamını kurguluyor; kitaplarla, tiyatro oyunları ile, sinema filmleri ile… İnsan her üretimi ile biraz daha kendine, ruhuna ve içinde yaşadığı dünyaya kendini soyutluyor. Zihninin oluşturduğu yapay bir fanusun içinde yaşıyor. İlginçtir bunu ilerleme, daha iyi yaşama ve daha çok yaşama adına yapıyor, ancak attığı her adımda, geliştirdiği her icatta, yazdığı her kitapta biraz daha mutsuzlaşıyor insan. Çareyi daha çok üretmekte, daha çok hayali gerçeğe taşımakta buluyor, ama fena halde aldanıyor.

Kastettiğim günümüz dünyasında yaşanan gelişmeler değil, tüm insanlık tarihi bu “uydurma” ile dolu. İnsan her çağda yaşadığı dünyanın ahengini bozmak ve zihnini dolduran fantezileri hayata geçirmek için adeta çırpınıyor. Varmak istediği nokta önemli değil onun için sadece hayalini gerçekleştirmek ve bireysel bir tatmin, ötesi yok.

Bu düşüncenin geldiği noktada içi tıka basa araçla, beton bina ile dolu, kimseye tat vermeyen şehirler, mutsuz insan sürüleri… Buna rağmen insan hala ayırdına varamıyor hayallerinin tutsağı olduğunu… Yaşamak için gelişmenin zorunlu olduğunu sanıyor ve geliştikçe yapaylaşıyor.

Oysa yaşadığı dünyanın ruhunu anlasa, bu dünyadaki yerini kavrasa, uydurmaktan, fanteziden vazgeçse ve organik bir hayatın, var olduğu dünyanın tadını çıkarsa… Ne güzel olurdu…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s