Hayat, Allah’ın gölgesi midir?

Gelin günlük kargaşa ve kaostan biraz sıyrılalım ve Hayat ile Allah olgularının üzerine biraz düşünüp sohbet edelim. Düşüncem odur ki, hayat ve Allah arasında birçok benzerlik bulunmaktadır. Bu iki kavram adeta insanoğlunu çepeçevre sarmış ve zihnine olduğu gibi eylemlerinin ve ilişkilerinin toplamı olan toplumun odak noktasına da yerleşmiştir. İnsanoğlu, adeta bir ödev gibi hayat ve Allah’ın beklentilerini karşılamakla geçen bir ömür sürmektedir.

Hayat, Allah ve benzerlikleri

hayat-pencereHayat her yerdedir, işte, evde, ofiste dağda, kırda, bayırda, günlük ilişkilerde, bir insanın gülümsemesinde, bilimde, sanatta, sporda kitaplarda, şiirde, aşkta vesaire. O gördüğümüz her varlığın, maddenin içindeki bir ruh gibi, olguların, kavramların, insanın ilişki kurduğu her şeyin tek hakimidir. O her an her yerdedir. Tıpkı Allah gibi.

Hayat hep bize sorumluluklar yükler, çalışmamızı, iyi olmamızı, büyümemizi, evlenmemizi, çoluk çocuk sahibi olmamızı, başkalarını önemsememizi, dürüst olmamızı, yalan söylememiz gerektiğini, acıya ve sevince dayanıklı olmamızı, arzularımızın peşinden gitmememiz gerektiğini, verdiği kadarı ile yetinmemizi ve daima onun kurallarına uymamızı ister. Tıpkı Allah gibi.

Hayat kurallarına uymamız konusunda çok hassastır. Eğer onun kurallarına uymazsak, ona kafa tutarsak, onu yok sayarsak bizi fena halde cezalandırır. Aç bırakır, düzenimizi bozar, sağlığımızla oynar, aklımızı alır, sahip olduğumuz her şeyden ve verdiği her zevkten bizi mahrum bırakır. Hem geleceğimize hem geçmişimize hemde yaşadığımız ana hem de ölümden sonrasına ipotek koyar. Onun kurallarına uyduğumuzda, sıkıntılarına katlandığımızda gelecekte hiç gelmeyen bir cennet vaat eder. Tıpkı Allah gibi.

Hayat hep ona tapmamızı, hep ona ibadet etmemizi ister, sanki bizsiz var olamayacağını bilir gibi. İbadetlerimizde kusur eder, onu inkar eder ve yok sayarsak hayatın o sillesini, tokadını en ağır şekilde yeriz. Hayatı akılla anlayamaz, izah edemez, elle tutamaz, gözle göremez insan, onu ancak hisseder ve inanır hayatın var olduğuna. Herkesin temelinde büyük benzerlikleri olan ancak ayrıntılarda farklılaşan bir hayat tanımı, anlayışı vardır ve ona göre yaşar. Tıpkı dinler, mezhepler gibi. Tıpkı Allah gibi.

ihtiyar-adam

İnsan ve hayatın yüzündeki yansıması

O hep en güzeldir, o hep haklıdır, o hep mükemmeldir, parlaktır, tamdır, o hocadır öğretir, o her şeyi bilir, o seni var eder…  İnsan ise hayat karşısında hep acizdir, çaresizdir, eksiktir, olmamıştır, yanlıştır, suçludur, cahildir, kötüdür… Tıpkı Allah ile insan gibi…

İnsanlar ölür, zaman geçer, devletler yok olur, dünya değişir ama hayat hep devam eder… Bir sonsuzluk hissi vardır bu cümlede hep, ebedi ve ezelidir… Sanki o hep varmış da biz belli bir süre ona misafir olmuşuz gibi, kimse ondan daha uzun yaşayamaz, hem geçmişte vardır, hem şimdi, hem de gelecekte o hep var olacaktır, sen olsan da olmasan da. Tıpkı Allah gibi.

Hayatın da elçileri, peygamberleri vardır! Onlar hep hayatın ne kadar güzel olduğundan dem vurur ve eğer insanoğlu hayatın kurallarına uyarsa hayatın o yüksek mertebesine erişeceklerini vaadederler. İnsanı yoldan akıl ile yoldan çıkaranlara ateş püskürürler ve yapılması gereken tek şeyin boyun eğmek, itaat etmek olduğunu vaaz ederler. Her elçinin olduğu gibi onların da kitapları, taraftarları vardır, hayatı anlatan ve nasıl yaşanması gerektiğini bir bir izah eden. Ve hayata nasıl kul köle olacağını açıklayan kitapları… Tıpkı Allah’ın peygamberleri gibi…

Bir soru, bir anahtar ve bir kapı!

Bu listeyi uzatmak mümkün, eminim sizin de aklınıza bir çok benzerlik gelmiştir. Bunca benzerliğin ışığında aklımın perdesine düşen bir düşünce hüzmesi zihnimin karanlıklarında kalmış, kimsenin yolunu bilmediği bir ülkeden gelen yabancı gibi bir cümle olup dudaklarımdan dökülüyor; Allah, hayatın kişileştirilmiş bir hali olmasın sakın?

Reklamlar

3 responses to “Hayat, Allah’ın gölgesi midir?

  1. arzuların peşinden koşmanın kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum 🙂

    hayat dediğimiz şey yaşadığımız toplumla ilişkili sonuçta ve toplumun büyük bir bölümü kurallar içinde yaşamayı güvenli buluyor. ıssız sokaklara girme, terli terli su içme vs gibi. burada kişiselleştirilen şey hayat değil. ve öldükten sonra hayat bitmiştir. sevdikklerim de öldükten sonra dünya yansa umrumda olmaz mesela 🙂

    tanrı kısmı ise bir üst level gibi. tanrı yılın 354 günü ve günü 5 vaktinde tuvalet adabına kadar her şeyi belirlemiştir ve ona göre yaşanmasını ister, ki bu durumda hayat tanrıdır. kişiliğin yoktur. başka birisinin kişiliğini yaşıyorsundur. bir çoğuna bu durum uygun gelebilir, ama arzu başka bir şey, ki buna nefs derler ve bastırılmış arzular insanı hasta eder. hayat beyin ve akıl temelli bir şey değil. arzu ile alakalı ve herkes çaktırmadan da olsa arzularının peşinde koşup duruyor ve bunu kılıflandırmaya çabalıyor. kılıflandırmanın da anlamı yok. ben bunu arzuluyorum de ve olsun bitsin, git peşinden 🙂

  2. senin düşüncen bu. Allah tanrının belasını versin bizim tanrımız yok ALLah’mız var ve ALLah’ın 99 ismine bak ve hayatındaki yansımalarını izle gör. Nasıl bir ülkenin belli hukuksal kural ve cezaları varsa. Yüce ALLah’ında Kur’an ve Peygamber (s.a.v) yoluyla bizlere bildirdiği ve doğru mutlu ve huzurlu gösterdiği bir yol var. Dünya bir oyun ve oyalanmadan ibarettir. Bizler sadece bu dünyada kalmıcaz. Kıyamet günü dirildiğinde zaten herkes kendi canın derdine düşecek. Rabb’imiz bunları söylüyor bizlerde inandık itaat ettik 🙂 O çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir. Ayrıca ALLah temizdir temiz olanı sever. Herşeyin bir adabı vardır :))

    ALLAH HEPİMİZE HİDAYET ETSİN VE SEVDİĞİ KULLARINDAN EYLESİN. EYLESİN Kİ O ZAMAN HERŞEYİN MADDİYATTAN İBARET OLMADIĞINI ANLAYALIM 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s