Bedelli askerlik – Kiminin parası, kiminin …

Askerliğin bedeli ve bedelli askerlik

Bedelli askerlikte yaş 30, kışla yok!

askerlik bedelli

Bedelli askerlik yapanlar bu bedeli para ile büyük çoğunluk ise kolu, bacağı, canı veya zamanı ile ödüyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, bedelli askerlik yaşının 30 olacağını ve bedelli askerlik başvurusu yapanların 21 günlük temel eğitimi almayacağını açıkladı. Bu gelişmeler ışığında bedelli askerlik tam anlamıyla bedelsiz askerlik oldu.

Zamanın ruhu her gün farklı bir olayla medya denilen aynada  boy gösteriyor. Para, çağımızın (bana göre her çağın) en belirgin öğesi ve bedelli askerlik denilen uygulamanın da tam göbeğinde yer alıyor. Bedelli askerlik kavramındaki bedel kelimesinin karşılığı ödenen para. Askerlik görevini olağan yollardan yerine getiren veya getirmiş kişilerin ödediği bedel ise kişinin bulunduğu ortama göre değişiyor. Kimisi bu bedeli kolu, bacağı veya canı ile öderken kimisi de hayatı boyunca yemediği kadar dayak ve hakaret ile ödüyor. Bunlarla karşılaşmayan kişiler de ortamın getirdiği psikolojik baskı veya bozukluklarla uğraşıyor. Kimisi şanslı iken (benim gibi) rahat bir askerlik geçirirken bedelini zamanla, yani hayatının belli bir dönemini bir kuruma üzerinde yaşadığı topraklara ve onun üzerinde yaşayan insanlara saygısından dolayı ödüyor. Yani aslında herkes bedelli askerlik yapıyor ama ödediğimiz bedel farklı şekilde oluyor.

Bedelli – bedelsiz askerlik yada askerliğin bedeli

Vicdani red tartışmalarına burada girmeye hiç niyetim yok, bu konu başka bir yazının konusu. Zengin olup ya da zengin doğup, hayatın kaymağını yiyen insanları kınamak da değil derdim. Hayat eşit olmayan kuvvetlerin, kişilerin ya da toplulukların birbirleri ile mücadelesinden oluşmuş, böyle bir dünyanın içindeyiz. Fırsatı olan, imkanı olan yasalar çerçevesinde hakkını kullanıyor. Dile getirmek istediğim, bedelli askerlik kavramının yanlış kullanıldığı, askerliğin bedelini ödeyen insanların aslında bedelli askerlik yaptıklarına vurgu yapmak niyetim. Çünkü ben dahil milyonlarca genç insan bu bedeli ödedik az ya da çok, başta da dediğim gibi kimisi kolu, bacağı canı ile kimisi de zamanı ile. Para ile yapılan 21 günlük izci kampının adı  bedelli askerlik değil bedelsiz askerlik olmalı. Çünkü onlar bedel ödememek için para ödüyorlar. Para ile ödenen bir bedel, askerliğin ödeteceği bedelin yanında devede kulak kalır. Bu bedeli hayatları boyu ödeyenlerin yanında bir sinek vızıltısı, bir cüzdan ağrısı, bir cep yakıcılığıdır.

Edebiyat hayatı yansıtmıyor!

sartre

İkinci Dünya Savaşı’nın toplum içindeki yansımalarını bir üçleme ile ele alan edebiyatçı Jean Paul Sartre

Hazin bir öyküdür bu aslında, hem bedeli ödeyenler için hem de bu bedeli adına para dediğimiz kağıtlarla bertaraf etmek isteyenler için… Bu öyküleri, ülkemizdeki nice öyküleri anlatacak bir edebiyatçı yok mu? Bizim dertlerimizle yoğrulmuş romanları olan, bize masal değil, ayna gibi bizi bize anlatan, hatta ruhumuzun derinliklerinde neler olup bittiğini bize gösterecek, sesimiz, yüreğimiz, beynimiz olacak bir edebiyatçı yok mu? Umarım bir edebiyatçı çıkar da ülkemizde yaşanan bu öyküleri o duru ve vicdan sahibi yüreğinin aynasından yansıtıp şimdiki ve gelecekteki nesillere aktarır ki bedelli ve bedelsiz arasındaki farkı ne olduğunu unutmayalım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s