Hayat ve kurgu (uydurma) üzerine

İnsanlığın başı kurguyla, uydurmayla derttedir. İlk insandan bu yana destanlar, şiirler, masallar, dinler, roman, kısaca edebiyat, sinema ve son olarak da televizyon ile belki de en son olarak da internetle başı derttedir. Bu saydığım iletişim araçlarının işlevi, insanın gerçekle olan yüzleşmesinden kaçışı simgeler. İnsan yalnızlıkla, yani gerçeğin tek iletişim aracı ile karşı karşıya kalmak yerine ondan kaçış için yollar icat etmiştir kendine. Ve icat ettiği bütün yollara tanrı gibi tapmıştır. Yeter ki yalnızlığı ile baş başa kalmasın.

Peki bu kaçışın amacı nedir? Gerçekle neden yüzleşmez ya da yüzleşemez? Çünkü insan dünyadaki tek korku olan yok olmaktan, ölümden korkar. Gerçeği ile yüzleştiği an göreceği tek şey vardır: Sonlu bir varlık olduğu gerçeği. İşte masallar burada devreye giriyor. Kendine dünyalar yaratıyor insan bu masallar içinde ve bir serüvene çıkıyor. Ve unutmak istiyor tek gerçeğini: Yok olma gerçeğini!

En büyük masal: Din

Dinler de büyük masallardır insan için. Öte dünya, gelecek, kainat ve hala çözemediğimiz tanrı fikri üzerine. Bütün dinler insana hiç olmayan belki de olmayacak şeyler üzerine masallar anlatır. Adeta morfin gibi bize tek gerçek ve korku olan yok olma hissini ortadan kaldırsın diye. Dünya bir oyun olanıdır. Ve bizler bu oyunu ne kadar ciddiye alırsak o kadar acı çekeriz. Çünkü bütün oyun kurgudur ve insanlar tarafından uydurulmuştur. Aşk, ahlak, aile, devlet, toplum vs. hepsi birer kurgudur. Ve tek gerçeği unutmak için uydurulmuştur. Yok olacağımız gerçeği.

İnsan bu uydurmalardan nasıl kurtulabilir ve gerçeği bulabilir? Tek bir yanıtla, yok olma gerçeğine tek bir yanıt verirse bu serüven, uydurma serüveni sona erer: Bu yanıt “Bilmiyorum” dur. Tanrı var mı? Bilmiyorum. Ölümden sonra ne olacak? Bilmiyorum. Bilmediğimiz her şeye bu cevabı verirsek, uydurduğumuz gerçeğin içinde yaşamaktan kurtlabilir ve asıl gerçek olanla, sahip olduğumuz insani değerlerimizle başbaşa kalabiliriz.

One response to “Hayat ve kurgu (uydurma) üzerine

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s